Výzkum a testování v Lukreně 2020

Název

Výzkum a testování v Lukreně 2020

Popis

Foto 1 - 8 - testování výsevu sóji s aplikací baktérií při setí. Setí bylo provedeno secím strojem Väderstad Tempo (rozteč řádků 45 cm) osazeným systémem pro aplikaci kapalných látek to půdy. Jícha s bakteriemi byla dávkována z čelně nesené nádrže Kverneland iXtra a pomocí hadicových aplikátorů transportována do secího lože nebo do jeho blízkosti. Aplikace probíhala přímo k osivu, hadicový aplikátor byl umístěn přímo na semenovodu, poté k řezným diskům pro přihnojení (rýha se nacházela 4 cm od výsevní rýhy a hloubka ukládání byla nastavena na 2 cm pod dno výsevní rýhy), třetí variantou bylo směřování kapaliny mezi zamačkávací kolečko a přítlačné zahrnovací „V“ kolečka.

Foto 9 - 18 - porost hrachu setého odrůdy Eso, cílem testování bylo ověření pěstování hrachu v širších řádcích a s nižším počtem jedinců na plochu pro ověření předpokladu větší stability přesně vysetého porostu s menším počtem rostlin v suchých podmínkách. Porost byl založen 27.3.2020 Porosty s roztečí řádků 12,5 cm byly vysety strojem Väderstad Rapid a porosty s roztečí 37,5 cm Väderstad Tempo (rozteč vozíků 75 cm – dvojí setí ob řádek).
Počet rostlin na úzkých řádcích činil 99 rostlin/m2 a u širších řádků 72 rostlin/m2.
Foto 9 a 10 - porost setý na rozteč 12,5 cm
Foto 11, 12, 13, 14 - porost setý na 37,5 cm
Foto 15 - 12,5 cm
Foto 16 - 37,5 cm
Foto 17, 18 - vlevo rostlina a porost 12,5 cm, vpravo 37,5 cm
Foceno 2. 6. 2020

Foto 19 - 30 - cílená zonální aplikace směsi bakterií, mikroprvků a humátů do zóny pod budoucí řádek kukuřice seté se souběžným přihnojením horní vrstvy půdy v pásu nad trajektorií kypřící radlice minerálním hnojivem.
Směs bakterií a dalších látek byla aplikována za kypřící radlice stroje Kverneland DTX 300, pracovní hloubka radlic činila 30 cm. Vyústění aplikátorů kapalné složky byla 15 cm od povrchu půdy při dané hloubce kypření. Cílem bylo rozvrstvit kapalnou složku v zóně 12 až 25 cm za kypřící radlicí. Kapalná složka (směs bakterií, humátů a minerálních živin) byla aplikována z čelně neseného zásobníku Kverneland iXtra.
Minerální hnojivo (NPK 8 – 24 – 24) bylo pomocí hadicových aplikátorů dávkováno do pásu nad trajektorií kypřící radlice v plošné dávce 60 kg/ha, což při rozhozu hnojiva odpovídá dávce 100 kg/ha v budoucím pásu výsevu kukuřice seté. Cílem bylo zapravení hnojiva do vrstvy 0 – 10 cm. Hnojivo bylo aplikováno zásobníkem s dávkovačem Kverneland a-drill 200. Z hlediska minimalizace ovlivnění bakterií aplikovaným hnojivem, byl kladen důraz na nepromíchání jejich vzájemných zón aplikace. Minerální hnojivo má zajistit počáteční výživu kukuřice na začátku vegetace. Aplikované bakterie a přídavek mikroprvků a humátů má zajistit výživu rostlin v pozdější době růstu. Bakterie zajišťují zpřístupnění N a P.

Zdroj: facebookové stránky Centra precizního zemědělství při ČZU v Praze - https://www.facebook.com/cpz.czu

Období

Statistiky

  • 30 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Nikon D3500

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Výzkum a testování v Lukreně 2020
Komentáře Přidat